20. Beogradski festival igre

Introdans - Arnem, Holandija

Rezervacije i kupovina ulaznica
OdštampajOdštampaj

Prema želji

koreografija: Andonis Foniadakis
muzika: Johann Sebastian Bach, St. Matthew Passion and St. John Passion Entrance Choruses
asistent koreografa: Pierre Magendie
dizajn svetla: Sakis Birbilis
dizajn kostima: Anastasios Sofroniou
zvuk, scenografija: Julien Tarride

premijera: Ballet du Grand Théâtre de Genève, 2004  / Introdans, 2023.
trajanje: 25’

„Selon Desir“ je vrtlog energije i želje, postavljen na uvodne horove iz Bahovih pasija po Mateju i Jovanu. 

Andonis Foniadakis je odrastao u Jerapetri, na Kritu. Svoje igračko obrazovanje stekao je u Školi Niki Papadaki u rodnom gradu, a kasnije u Državnoj baletskoj školi u Atini. Na kraju školovanja, dobio je stipendiju Fondacije Marije Kalas i nastavio usavršavanje u Bežarovoj školi u Lozani. Kao igrač, bio je angažovan u Baletu Morisa Bežara, Baletu Opere u Lionu i u kompaniji Sabura Tešigavare. Tokom karijere igrača, imao je priliku da izvodi dela Magi Maren, Jiržija Kilijana, Vilijama Forsajta, Nača Duata, Matsa Eka, Morisa Bežara, Ohada Naharina, Frederika Flamana, Bila T Džonsa, Tera Sarinena, Sabura Tešigavare... Nakon nekoliko postavki za Bežar Balet i Balet u Lionu, 2003. godine u Lionu osniva svoju kompaniju Apotosoma, čije je naslove ubrzo videla publika Bijenala igre u Lionu, Džojs teatra u Njujorku, londonskog teatra The Place, Festivala igre u Kalamati, Beogradskog festivala igre i Atinskog Festivala. Kao slobodni umetnik i koreograf, sarađivao je sa Baletom Ženeve, Baletom Liona, Nacionalnom kompanijom Velsa, trupom Sociedade Masculina, Kompanijom Helsinkija, Nacionalnim baletom Grčke, Nacionalnim teatrom Severne Grčke, Kompanijom Benžamina Mijepjea, Vašington baletom, Bežarovim baletom, Hongkong baletom, trupama Aterbaleto i Maggio Danza, Baletom džez iz Montreala, Nacionalnom kompanijom igre iz Madrida... Potpisao je scenski pokret za film „Noa“ Darena Aronofskog, 2014. godine. Tokom sezona 2016/17., bio je umetnički direktor Baleta u Atini, trupe sa kojom i danas sarađuje kao njen rezidentni koreograf. Dobitnik je nagrade časopisa Danza e Danza za najboljeg koreografa, 2012. godine.

 

Corpus Bach

koreografija: Sidi Larbi Cherkaoui & Nicolas Vladyslav
muzika: Johan Sebastian Bach, Gavotte I & II from Cello Suite No 5 C minor
audio dizajn i rasveta: Wim van de Capelle

premijera: Les Ballets C. de la B., 2005 / Introdans, 2023.
trajanje: 15’

Nije tajna da su koreografija i muzika idealni partneri. U razigranom komadu, Šerkauji podiže ovo partnerstvo na potpuno novi nivo. Svaka nota koju na sceni odsvira violončelista, oslikava se na telima igrača, od nožnih prstiju do vrhova prstiju.

Kao dete, flamansko-marokanski koreograf, Sidi Larbi Šerkauji (Antverpen, 1976) je želeo da slika svet oko sebe. Međutim, kada su dve dimenzije, koje su olovka i papir dozvoljavale, počele da ga sputavaju - inspirisan Majkl Džeksonom - počeo je da igra. Tako je za kratko vreme dospeo u pozorišne i televizijske programe, a onda odlučio da svoje obrazovanje u oblasti igre, proširi u školi P.A.R.T.S, čuvene flamanske koreografkinje Ane Tereze De Kirsmaker, u Briselu. Upravo tamo je došao u kontakt sa radovima velikih majstora poput Vilijama Forsajta, Pine Bauš i Triše Braun, ali i različitim stilovima ulične igre. Godine 1995, u Gentu dobija Nagradu za najbolji solo, koji je kreirao na inicijativu Alena Platela. Savremeni mjuzikl Endrjua Vejla “Anonimno društvo”, nastao 1999. godine, jeste njegov koreografski debi, koji je odmah poneo nekoliko međunarodnih priznanja. Već naredne godine, na BITEF-u dobija nagradu za komad “Rien de Rien”, nastao za trupu Les Ballets C de la B.  Slede brojni uspesi, Nagrada Nižinski, nemačka Kairos nagrada, Nagrada sera Lorensa Olivijea (zajedno sa kolegom Damjenom Žaleom), nagrada Benois de la Danse, i druge. Titulu Mladog umetnika u interkulturalnom dijalogu između arapskih i zapadnih zemalja, dodelio mu je UNESCO, 2011. godine. Šerkauji je kreirao za mnoge poznate kompanije i teatre, među kojima su Balet Monte Karla, Veliki ženevski teatar, švedski Kulberg balet, Kraljevski danski balet, De Munt u Briselu, Sadlers Vels u Londonu... Trenutno, on najviše stvara za svoju kompaniju Eastman, sa kojom je dostigao uspehe svetskih razmera. Treba dodati da je radio koreografiju za film Džoa Rajta “Ana Karenjina”, u kome igraju Kira Najtli i Džud Lou, ali i sarađivao sa Damijenom Žaleom i Marinom Abramović na postavci “Bolera” za Balet pariske Opere. Od 2015. godine, Šerkauji je bio na poziciji umetničkog direktora Kraljevskog flamanskog baleta, dok je 2022. godine prešao na čelo Baleta Ženeve.

 

Duša

koreografija: Manuel Vignoulle
muzika: Johan Sebastian Bach

premijera: Introdans, 2023.
trajanje: 20’

Putovanje sa ciljem uklanjanja slojeva koji nas udaljavaju od onoga što jesmo. Od uslovljenog uma i užurbanog načina života, skrivanja iza fizičkog štita, do srži našeg bića, uvek kroz unutrašnju bitku između onoga što smo oduvek znali do sada i onoga što osećamo istinito u svom srcu. Putovanje koje pokušava da dostigne stanje unutrašnje istine, slobode, mira i uzdizanja ka čistom izrazu naše duše.

Manuel Vinjul je nagrađivani koreograf i umetnički direktor sopstvene trupe, sa sedištem u Njujorku. Studirao je na Nacionalnom konzervatorijumu za igru u Parizu i radio u okviru francuskih trupa Kloda Brumašona, Korin Lansej i Bernarda Montea. Kao igrač Baleta Ženeve, njujorške trupe Cedar Lake, kanadske trupe La La La Human Steps, Holandskog nacionalnog balata i Forsajtove kompanije, izvodio je dela Sidija Larbija Šerkaujia, Hofeša Šehtera, Andonisa Fonjadakisa, Ohada Naharina, Jua Stromgrena, Aleksandera Ekmana, Benžamina Milepjea, Anabel Lopez Očoe, Didi Veldman, Karolin Karlson, Benoa-Svana Pufera, između ostalih. Njegovi radovi su izvođeni na važnim scenama i festivalima širom sveta, i naručivani od trupa BalletX, Introdans, Ejli II, Kolumbija baleta, DanceWorks iz Čikaga, Baleta Arkanzasa, Kompanije Peridance, i mnogih drugih kompanija i unuverziteta.

Od 1971 godine, Introdans zasenjuje publiku igrom. Od osnivanja trupe, misija je ostala nepromenjena: pridobiti najširu publiku. To postižu prikazivanjem atraktivnih produkcija namenjenih svim generacijama, u izvođenju igrača svetske klase. Introdans donosi publici najbolje i najzanimljivije komade poznatih koreografa, poput Roberta Batla, Sidija Larbija Šerkaujia, Lusinde Čajlds, Nilsa Kristija, Nača Duata, Jiržija Kilijana, Hansa van Manena, Elvina Nikolajsa, i mnogih drugih. Energija predstava nailazi na nagrade i priznanja, podjednako u Holandiji i svetu. Zapravo, Introdans je jedan od najznačajnijih izvoznih proizvoda u kulturnom sektoru. Trupa putuje od Amerike do Azije, od Švedske do Južne Afrike. Tokom proteklih deset godina, Introdans je posetio preko trideset zemalja, stalno nastupajući u Indoneziji, Kini, Južnoj Africi, Švajcarskoj i Velikoj Britaniji. Najprestižniji nastupi, pored predstava tokom kraljevskih državnih poseta, bili su na Novoj sceni Boljšoj teatra u Moskvi, u New Victory teatru na Brodveju, kao i na festivalu Fall for Dance u Njujorku.