Intervju sa Sofijom Pižuricom

OdštampajOdštampaj

OPERA ZAHTEVA STALAN TRENING I USAVRŠAVANJE

Sofiju Pižuricu, soprana pamtimo po mnogim sjajnim ulogama koje je odigrala u našoj kući. Krenula je sa rolom Litke, u Dve udovice, koju večeras gledamo, a uskoro ćete je videti i kao Nedu u Pajacima, ulozi u kojoj je došao do izražaja njen raskošni glas i stas. Rođena u Beogradu, gde je i završila osnovne i doktorske studije na FMU u Beogradu u klasi prof. Biserke Cvejić sa prosečnom ocenom 10.00, te je proglašena za studenta generacije i najboljeg studenta Beogradskog univerziteta.
Usavršavala se u Badenu (Austrija) i Bajrojtu (Nemačka). Tri godine je bila stipendista Bečkog “CEE Musiktheater” koji potpomaže usavršavanje najperspektivnijih mladih umetnika centralne i istočne Evrope.
Debitovala je kao student, 2001. godine, ulogom Mizete na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu. Brojne su sopranske uloge koje je otpevala u svojoj matičnoj kući Narodnom pozorištu, gde je prvakinja. Takođe je nastupala po inostranstvu: Austriji, Nemačkoj, Norveškoj, Rumuniji, Bugarskoj, Portugalu, Grčkoj. Poznata je i po koncertnoj delatnosti. Dobitnica je brojnih nagrada, od kojih treba izdvojiti:
• Prva nagrada na takmičenju “Rijeka belcanto” održanom 2006. godine u Hrvatskoj
• Prva nagrada na takmičenju “Petar Konjović”
• Nagrada “Mario del Monaco” 2002. godine
• Godišnja nagrada Narodnog pozorišta za ulogu Oskara u Verdijevom “Balu pod maskama”, 2005. godine.


Stasavali ste uz Madlenianum, publika Vas je upoznala u operama Smetane, Mocarta, Ofenbaha, Donicetija, Leonkavala, koja uloga Vam je omiljena, da li biste neku izdvojili i zašto? 

Imala sam veliku sreću da stasavam u Madlenianumu, gde sam 2001. godine debitovala baš u Smetaninoj operi Dve udovice koju će publika ovih dana imati prilike da gleda online. Svaka uloga je imala svojih draži, ne mogu da zaboravim izuzetnu produkciju Mocartove opera Tako čine sve, maštovite Ofenbahove Hofmanove priče, šarmantnu Donicetijevu Ritu, ali je na mene najveći utisak ostavila uloga Nede u Leonkavalovim Pajacima. Reditelj Jurij Aleksandrov je uneo svežinu u rolu koju sam ranije već tumačila, solisti i orkestar su zajedno sa dirigentom, čini mi se, izveli pravu malu čaroliju na sceni, donoseći nam priču o ljubavi i strasti na nesvakidašnje intenzivan način. Ovu će operu publika takođe imati prilike da gleda online, u okviru popularnog Virtuelnog putovanja Madlenianuma, pa im je od srca preporučujem.


Da li je lakše raditi u repertoarskom pozorištu, u velikom sistemu kakvo je Narodno pozorište, vaša matična kuća ili po projektnom principu u operama poput naše, pa i drugih svetskih kuća gde ste pevali?

Smatram da oba principa mogu biti podjednako dobra ukoliko su ispunjeni svi uslovi za visok kvalitet predstava. Podjednako je lako raditi u svim teatrima ako oko sebe imate dobar tim ljudi, dirigenta koji "drži sve konce u rukama", reditelja koji iz vas izvlači ono najbolje, korepetitore koji su vas pripremili za susret sa orkestrom, kolege pevače i instrumentaliste koji vas inspririšu, tehniku i inspicijenta koji vode računa o neometanom toku predstave...

 

Kako ste provodili vreme u izolaciji, kako se operski pevač vraća u formu?

U izolaciji sam vredno vežbala, iskoristila sam vreme da naučim dve nove uloge sa kojima ću se, nadam se, uskoro predstaviti publici. Operski pevač ne sme sebi da priušti luksuz ispadanja iz forme, jer je stalan trening, makar i samo u kućnim uslovima, jedini garant za dalje napredovanje u tehničkom, intrepretativnom ili umetničkom smislu. Uz to sam nalazila vremena i za igru sa decom, učenje sa njima, ali i posvećivanje mojim hobijima, čitanju, pisanju poezije i učenju stranih jezika.


Šta Vas čeka u skorije vreme, gde Vas možemo gledati?

S obzirom na trenutnu situaciju, publika me je gledala u brojnim naslovima koji su se emitovali online, kao što su Don Đovani, Čarobna frula, Boemi, uskoro slede I Dve udovice I Pajaci,  a u najavi su i brojni koncerti na otvorenom. Po povratku u teatar, radujem se ponovnom tumačenju glavnih uloga u popularnoj Konjovićevoj Koštani, u Bizeovoj Karmen, Pučinijevim Boemima, Donicetijevom Ljubavnom napitku, Mocartovom Don Đovaniju itd