Intervju sa Tanjom Obrenović
U OPERI SE STALNO UČI
Tanja Obrenović, mecosopran se može smatrati zvezdom Madlenianuma, stasavala je zajedno sa našom operskom kućom, pevala je podjednako opere i operete, kao i zahtevna operska dela savremenih autora, vokalni je pedagog Operskog studija Madlenianum. Na FMU završila je Opštu muzičku pedagogiju, a na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u klasi prof. Oktava Enigareskua diplomirala je i magistrirala solo pevanje u klasi prof. Vere Kovacz Vitkai, doktorirala je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, na odseku za Izvođačke umetnosti, u klasi prof. emeritusa Biserke Cvejić. Član je UMUS-a. Dobitnik je više republičkih i saveznih nagrada, kao i stipendista Fonda "Melanija Bugarinović". Nakon učešća na svetskom pevačkom takmičenju Belvedere sarađivala je sa ORF-om na projektu Hendlovog Oratorijuma Mesija. Kao jedini ženski solista izabrana je da predstavlja našu opersku umetnost na svečanom koncertu primadone Katje Ričareli u Beogradu. Snimala je sa Orkestrom Radio Televizije Budimpešta, dok je sa Simfonijskim orkestrom RTS-a izvela više javnih nastupa koji su sačuvani kao trajni snimci. Resitale i solističke koncerte ostvarila je na BEMUS-u, BELEF-u, NOMUSU-u i u Budva- Grad teatru. Redovni je profesor solo pevanja u srednjoj muzičkoj školi ” Mokranjac ” u Beogradu.
Od samog početka ste solista Madlenianuma, igrali ste u skoro svim operskim i operetskim produkcijama, da li biste neku posebno izdvojili i zašto?
Ne volim da koristim frazu da su mi sve predstave drage, ali neminovno je, jer svaki proces donosi nova iskustva i gradi nas ne samo kao pevače, već čini da rastemo i kao individue, komunicirajući sa novim saradnicima koji dolaze iz celog sveta. Predstava Tajni brak je moja prva uloga u Madlenianumu, pa je zato moram izdvojiti, Tako čine sve je jedna od mojih omiljenih opera, pa sam izuzetno uživala radeći ulogu Dorabele, dok sam u predstavi Severna bajka pored specifičnih vokalnih zahteva imala priliku da maksimalno primenim svoje baletsko obrazovanje i tako bih mogla za svaku narednu.
U Hofmanovim pričama igrate ulogu Niklausa, vernog pratioca i slušalac Hofmana, koliki je udeo vašeg lika u radnji?
Baš tako kao što ste i rekli. Verni pratilac i slušalac. Uvek prisutan i neophodan. Lik Niklausa je spicifičan u ovoj dramaturškoj interpretaciji, jer je spojen sa još tri uloge koje predstavljaju mračne sile. Tako je sa jedne strane predstavio vezu izmedju Hofmana i realnosti, dok je sa druge postao psihološki višeslojni karakter koji jedini ostaje veran svom prijatelju i poslednji gaji iskrenu ljubav prema njemu.
Učestvovali ste i u baletskoj predstavi Severna bajka, kako biste opisali to iskustvo, saradnju sa Stašom Zurovcem?
Staša Zurovac je zaista magičan u svom umeću i kreativnosti. Zato ova predstava i jeste posebna na svaki način. U ovoj predstavi opera i balet stvorile su jedinstvenu sintezu koja je opčinila publiku, a mi koji smo učestvovali doživeli smo vrhunac kreativnosti.
Počeli ste kao solista u Madlenianumu, a imali ste priliku i da podelite svoje veliko iskustvo i znanje sa polaznicima Operskog studija Madlenianuma, šta biste savetovali mladim pevačima?
Važno je konstano učiti i obrazovati se, jer se profesija operskog pevača ne završava sa stalnim angažmanom ili završetkom studija. Istražujte svoje mogućnosti, uvek idite do maksimuma, nikada ne odustajte i nikada nemojte misliti da sve znate. Moji učenici znaju da im nisam samo profesor, već i savetnik, da se uvek mogu obratiti i da ne postoje glupa pitanja. Najlepše je kada dodje trenutak i nadjete se zajedno na sceni i postanete kolege, a vrlo često i prijatelji.
Kako da nam prisilna izolacija ujedno bude inspiracija?
Inspiraciju tražimo prvenstveno u sebi, samim tim naćićemo je i oko sebe. Konačno imamo priliku da uradimo sve što želimo, a za šta nemamo vremena: da sredimo fioke, terase i doteramo detalje koje sada još više primećujemo. Treba malo i da usporimo i odmorimo od prebrzog života koji neumoljivo živimo...i da pevamo koliko nas glas nosi!
Razovor vodila Tatijana Rapp