Intervju
Rosano Đupa
ŠEST HEROINA KOJE SU PROMENILE MOJ ŽIVOT
Rosano Đupa, reditelj i koreograf, gost je našeg pozorišta i radi na projektu MOĆ UMETNOSTI ŠEST HEROINA, pozorišno-modnom spektaklu koji objedinjuje ples, muziku, dramu i modu, a tema i inspiracija su šest velikih umetnica koje su za života su dostigle slavu i uspeh u svom polju umetnosti. One su svojim inovacijama promenile modalitet u izražavanju umetnosti i kao takve ušle u istoriju: Marina Abramović, Džordžija O’Kif, Vivijen Vestvud, Pina Bauš, Mina i Simon de Bovoar. Predstava će premijerno biti izvedena 30. septembra 2024. u 19:30h, na Velikoj sceni Madlenianuma.
Poznat kao umetnik koji voli različite forme umetnosti poput muzike, plesa, glume, slikarstva i mode, Đupa je osmislio performans koji slavi lepotu i originalnost.
1. Režija performansa Vam nije strana, to ste i studirali i uradili brojne performance. Po čemu će Moć umetnosti šest heroina biti specifičan?
To što čini Moć umetnosti šest heroina drugačijim od mojih drugih performansa je ideja. Uvek sam fascinirana inovacijom u svim oblastima i volim sve vrste izražavanja umetnosti. Kada sam počeo da razmišljam o novom projektu, na pamet mi je padala grupa žena: snažne, vizionarke i šarenolike. To je razlog nastanka ideje da se proslavi inovacija, individualnost i strateško razmišljanje kod žena koje su povezane umetnošću. Nakon toga, jedini problem je bio odabir žena.
2. Zašto ste odabrali baš ovih šest umetnica, samo je jedna Italijanka i to pevačica Mina?
Odabir šest umetnica nije bio lak. Vodile su me moje strasti. U svom radu volim da povezujem različite umetnike i forme umetnosti. Svaki trenutak i svako mesto mogu da stvore nešto zanimljivo. Važno je biti otvorenog uma i sposoban uhvatiti suštinu i detalje u skladu sa specifičnostima prostora.
Muzika je na prvom mestu u mom životu. Uvek je uz mene. Slušam muziku otkako sam bio beba. Kada treba da donesem odluku, slušam pesme. One mi pomažu da se usredsredim na situaciju i odlučim. Moj otac je voleo Dalidu, Minu i Milvu, pa sam odrastao uz tu muziku.
Mina je pevačica par ekselans. Može da otpeva bilo koju pesmu zahvaljujući svom rasponu glasa od tri oktave. Izuzetno je svestrana, sa preko 150 miliona prodatih ploča širom sveta. Na novi, senzualan način, spojila je klasični italijanski pop sa bluzom, R&B-jem i soulom.
Minin glas ima prepoznatljiv ton i veliku snagu. Od samog početka bila je veoma emancipovana žena.
Studirao sam savremeni ples i kontakt improvizaciju, a istovremeno i ekonomiju. Predstava Pine Bauš, Nelken, koju sam gledao u Teatru Argentina u Rimu, u septembru 1995. godine, promenila je moj život. Takođe sam modni reditelj, a za ovaj projekat, u domenu mode, Vivijen Vestvud je savršen izbor. Ona je modna ikona, zaslužna za uvođenje modernog panka i novog talasa u glavne tokove (mainstream) mode. Organizovala je kampanje za nuklearno razoružanje, borila se za građanska prava i protiv klimatskih promena.
Marina Abramović je konceptualna i performans umetnica. Njeni radovi istražuju umetnost tela, umetnost izdržljivosti, odnos između izvođača i publike, granice tela i mogućnosti uma.
Simona de Bovoar bila je filozofkinja egzistencijalizma, spisateljica, teoretičarka i feministkinja, dok je slikarka Džordžija O’Kif predvodila američke pokrete modernizma i precizionizma, stekavši međunarodno priznanje za svoje precizne slike prirodnih formi, cveća i pustinjskih pejzaža. U slikarstvu, biti žena je još uvek prepreka.
3. Koliko se modni performans, tj. revija razlikuje od pozorišnog?
Uvek nastojim da istražujem svet dizajnera i interesuje me njihov odnos prema umetnosti—šta vole i šta ih inspiriše—da bih to preneo u performans. Često, naročito ako se dizajner slaže sa mojom vizijom, uključujem pevače, izvođače, glumce i plesače u modnu reviju. Ali, nadam se da će Moć umetnosti šest heroina biti nešto posebno.
4. Video režija modnih spotova Vam je bliska, to čak predajete i našim studentima. Da li ćemo i u ovom performansu imati prilike da vidimo neki vaš video rad?
Često radim modne spotove i predajem ih takođe. Sve počinje sa slikom, a fotografija je veoma važna, jer beleži trenutak i predstavlja ga. Volim Polaroid fotografije—one su instant. Spot priča priču oko trenutka; možete kreirati i opisivati trenutak, i na kraju on može da postane priča. Performansi uživo ponavljaju trenutak više puta, svaki put malo drugačije, i zbog toga su istovremeno i jedinstveni i stalno se menjaju.
U ovoj predstavi ću koristiti fotografije i spotove kao podršku naraciji, ali će suština biti u samom performansu koji se odvija uživo, a ne u spoljim prikazima. Sve će biti fokusirano na predivnu priču o šest žena, sposobnih da stvore nešto posebno, magično, inovativno i moderno.
5. Šta beogradska publika može očekivati 30. septembra na premijeri?
Publika u Madlenianumu imaće priliku da upozna ove poznate žene iz različitih uglova i perspektiva, zahvaljujući izvanrednim umetnicima među kojima su glumice Tamara Aleksić, Tamara Šustić i Nataša Miovčić, pevačica i kompozitorka Iva Ikon, koreograf Metju Solovijev, dizajneri Igor Todorović, Verica Rakočević, Zdravka Kulier, Emilija Stojaković i Dragana Ognjenović, prodavnice Distante i Concept 53, kao i plesači iz Nacionalne fondacije za umetničku igru.
Ovaj performans, koprodukcija Opere i teatra Madlenianum i modne agencije Fabrika, koja nam pruža veliku podršku, je rezultat saradnje mnogih vrhunskih profesionalaca.
Moj zadatak je da uskladim sve ove umetnike kako bismo proslavili druge umetnike.
Ovo je moj treći performans u Beogradu. Volim ovaj grad i ljude koji ovde žive i rade. Veoma sam počastvovan projektom i daću sve od sebe—to je ujedno i moje obećanje i moja želja.
Intervju vodila: Tatijana Rapp